Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Sprawozdanie z Konferencji Fundacji podczas Targów CEDE 2012

 

Sprawozdanie z Sesji „Lekarz stomatolog lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworowej” zorganizowanej w dniu 20.09.2012 r w trakcie wystawy CEDE 2012 przez Fundację „Z Uśmiechem przez życie”

 

 

 

Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” zorganizowała w dniu 20.09.2012 r. w godz. 10:00 – 17:00 w sali B pawilonu 7 na terenie MTP sesję poświęconą aspektom związanym z chorobą nowotworową jamy ustnej pod hasłem:

„Lekarz stomatolog lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworowej”

 

 

 

Program sesji:

- Powitanie, przedstawienie Fundacji –

vice-Prezes Fundacji Barbara Niedźwiedzka-Pająk .

 

-„Nie przegap raka jamy ustnej - ważna diagnostyka przesiewowa w każdym gabinecie”- dr Magdalena Pawelczyk-Madalińska, lekarz stomatolog, specjalista Periodontolog

 

Omówiona została profilaktyka przeciw nowotworowa jaką jest m.i. badanie zewnątrz i wewnątrz ustne. Pani doktor na przypadkach własnych  pokazała, jakie zmiany na błonie śluzowej mogą być niepokojące na co warto zwrócić uwagę.

 

-„Opieka stomatologiczna nad pacjentami z nowotworem okolicy głowy i szyi przed radioterapią oraz w trakcie jej trwania”- dr hab. n. med. Jolanta Pytko –Polończyk

 

Przedstawione zostało leczenie przeciw nowotworowe w trzech okresach: przed, w trakcie i po radioterapii. Omówiono najczęstsze problemy z jakimi spotykają się pacjenci w czasie terapii oraz jak można sobie z nimi radzić.

 

-„Nowoczesne metody wczesnego wykrywania chorób nowotworowych jamy ustnej”. Pokazy różnych metod- Dr Magdalena Pawelczyk-Madalińska, dr Ewa Minor-Ptaszyńska

 

Zademonstrowano systemy do badań przesiewowych jamy ustnej: Mikrolux firma Poldent oraz Sapphire Plus firma Denmed

 

-„Dlaczego większość nowotworów głowy i szyi jest późno rozpoznawana?”- dr n. med. Paweł Grabowski, Klinika Chirurgii Onkologicznej Białostockiego Centrum Onkologii.

 

Niestety statystyki przedstawione na wykładzie nie sa optymistyczne. Coraz więcej osób jest narażona na chorobę nowotworową. Niestety dużo przypadków jest zdiagnozowana późno. Pacjenci często nie są od razu kierowani do odpowiednich placówek.

 

-„Trudne rozmowy z pacjentem onkologicznym”- dr n. med. Paweł Grabowski, Klinika Chirurgii Onkologicznej Białostockiego Centrum Onkologii,  Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne

 

 W Konferencji wzięło udział 48 lekarzy z całej Polski.

 

Uczestnicy Sesji bardzo wysoko ocenili merytoryczną wartość wykładów, ich ważność i przydatność w codziennej praktyce lekarzy stomatologów.

 

Szczególną uwagę słuchaczy przykuł wykład dr Pawła Grabowskiego omawiający trudny i rzadko poruszany temat relacji lekarzy z pacjentami onkologicznym. Zilustrował on swoją wypowiedź obrazami i cytatami z literatury światowej.

 

Zapraszamy do galerii:

Facebook