Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

23 marca 2015 - Badania Przesiewowe dla Ludzi Kultury

 

BADANIA DLA LUDZI KULTURY

 

 

23 marca 2015 roku, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca),  Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej  „Z uśmiechem przez życie” wraz z Kliniką Stomatologiczną ODENT  zorganizowała Dzień Otwarty: Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa dla ludzi kultury.

 

Podczas tego dnia zostały wykonane badania przesiewowe pod kątem występowania nowotworu jamy ustnej. U żadnego z badanych pacjentów nie wykryto zmian na błonie śluzowej, a wręcz przeciwnie – dr n. med. Barbara Obłoj, która przeprowadzała badania, była bardzo zadowolona ze stanu zdrowia jamy ustnej u wszystkich przebadanych osób. W końcu nic dziwnego – piękny uśmiech to podstawowa wizytówka każdego artysty.

 

Przybyli na badania pacjenci byli bardzo zadowoleni . Podziw budziły zarówno piękne wnętrza Kliniki ODENT, przemiła i profesjonalna obsługa, a także prezenty, którymi zostali obdarowani. Każdy pacjent otrzymał przenośną szczoteczkę soniczną oraz mydełko fundacji.  Badania były całkowicie bezpłatne.

 

Podczas Akcji towarzyszyła nam Gabriela Muzylak, która przeprowadziła wywiady z Doktor Barbarą Obłoj, Małgorzatą Nowak-Niedźwiedzką  –  prezes Fundacji oraz pacjentami.

 

Wywiady do przeczytania, poniżej.

 

Matylda Damięcka - aktorka

 

Jakim argumentem przekonać ludzi do robienia badań profilaktycznych?

Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma inną chronologię priorytetów w życiu. W moim życiu najważniejsza jest rodzina, przyjaciele i zawód jaki wykonuje, myślę więc, że odpowiednie dla mnie, są właśnie wyżej wymienione. Powinniśmy zadawać sobie pytania, dla kogo lub dlaczego warto żyć.

- Czy uważa Pani, że nie poddawanie się badaniom wynika ze strachu?

Przedewszystkim. Dla jednych jest to strach przed ukłuciem, bólem, dla drugich strach przed tym że coś może znajdą. Cóż...od tego są badania. Jesteśmy tylko organizmem, maszyną, która się czasem psuje. Lepiej wcześniej zmienić uszczelkę niż czekać, aż będzie potrzebna wymiana silnika.

- Jest wiele różnych akcji gdzie aktorzy, ludzie kultury są solidarni z chorymi, także z chorymi na nowotwory. Czy uważa Pani, że taki gest ludzi, którzy są znani publicznie zmienia podejście do takich trudnych tematów jak nowotwór?

Jakiś czas walczyłam z tym i nie czuję się na siłach bycia jakimkolwiek autorytetem, tylko dlatego że pojawiam się w telewizji. Ale bycie osobą publiczną samomianuje nas takimi, więc jeżeli mogę choć odrobinę przyczynić się do tego, aby skłonić parę osób do pójścia na badania, będę więcej niż szczęśliwa.

- Dlaczego zdecydowała się Pani na to badanie? (nie trzeba odpowiadać na to pytanie)

Aparat mowy jest głównym narzędziem, który pozwala mi wykonywać mój zawód i nie wyobrażam sobie, aby pewnego dnia podjęto mi np język. Kocham to co robie i nie wyobrażam sobie życia bez mojej pracy.

 

 

Adam Biernacki – reżyser

 

- W jaki sposób dowiedział się Pan o akcji?

Od pracowników Fundacji „Z uśmiechem przez życie”, zostałem zaproszony i chętnie skorzystałem.

- Czy uważa Pan, że takie akcje są potrzebne?

Myślę, że bardzo. Rak jamy ustnej to nowotwór, o którym bardzo mało się mówi. Taka akcja odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu naszej świadomości społecznej.

- Jakim argumentem przekonać ludzi do robienia badań profilaktycznych?

Dobre pytanie, bo ludzie najczęściej nie chcą się badać. Myślę, że taka możliwość jak dzisiaj, kiedy można przyjść i za darmo się przebadać, jest bardzo kuszącą opcją - wiem po sobie. Ale nie mam odpowiedzi na pytanie jakim argumentem zmienić nastawienie społeczne do badań - argumenty o szkodliwości palenia są wszędzie, a i tak najczęściej nie działają - znowu wiem po sobie.

- Czy uważa Pan, że to nie poddawanie się badaniom wynika ze strachu?

Jestem przekonany że tak jest niemal zawsze. Ludzie bardzo rzadko robią takie profilaktyczne badania, wolą żyć w nieświadomości.

- Jest to dość smutne, że ludzie nie korzystają pomimo dostępności takich badań.

Ale jeśli ludzie mają wydać 100 czy 150 złotych na badanie, to wolą sobie kupić papierosy.

- Jest wiele różnych akcji gdzie aktorzy, ludzie kultury są solidarni  z chorymi, także z chorymi na nowotwory. Czy uważa Pan, że taki gest ludzi, którzy są znani publicznie zmienia podejście do takich trudnych tematów jak nowotwór?

Na pewno, bo łatwiej jest dać się przekonać osobie, którą znamy i się z nią identyfikujemy. Choćby to był "znajomy" z serialu. Jeśli osoba, której ja jako widz w jakimś sensie ufam mówi o takich sprawach, to istnieje spora szansa, że dam się zachęcić do badań profilaktycznych.

- Dlaczego Pan się zdecydował na to badanie?

Właściwie chciałem zobaczyć jak to wygląda. Nie miałem większych obaw, że coś jest nie tak, ale wolałem to sprawdzić, szczególnie że taka możliwość była w zasięgu ręki. 

 

 

Krystyna Sakowska – muzyk orkiestry Filharmonii Narodowej

 

- W jaki sposób dowiedziała się Pani o akcji?

W instytucji, w której pracuję - w Filharmonii Narodowej została wywieszona informacja na temat badań, bardzo mnie to ucieszyło, szczególnie że badania są prowadzone za darmo. A dzisiaj spotkała mnie jeszcze dodatkowa niespodzianka, ponieważ dostałam prezent w gabinecie – szczoteczkę soniczną, o której wcześniej nie słyszałam i na pewno ją wypróbuję.

- Czy uważa Pani, że takie akcje są potrzebne?

Jak najbardziej, tak jak powiedziałam byłam bardzo uradowana, że mogę się przebadać, ponieważ nigdy wcześniej nie badałam się u dentysty pod kątem nowotworu jamy ustnej, także to był mój pierwszy raz.

- Jakim argumentem przekonałaby Pani ludzi, żeby jednak poddawali się badaniom profilaktycznym?

Myślę, że dzisiaj większość z nas jest narażona na różnego typu nowotwory i trzeba się kontrolować.

 - Czy uważa Pani, że to że ludzie nie poddają się badaniom profilaktycznym może wynikać ze strachu?

Myślę, że bardziej z lenistwa. Ludzie są dzisiaj zaganiani, biegają za pieniędzmi, za pracą. Bardziej z tego powodu nie chodzą na badania, chociaż jak obserwuje moich znajomych, to każdy stara się badać na bieżąco.

- Czy uważa Pani, że ludzie kultury powinni dawać przykład innym?

- O ludziach kultury myśli się dzisiaj coraz mniej i bardzo mnie ucieszyło, że Fundacja i to Centrum pomyślało o nas. Myślę, że to był pierwszy impuls, który zadecydował, że zgłosiłam się tutaj na badania.

- Proszę opisać badanie.

Badanie bezbolesne, szybkie i dowiedziałam się, że wszystko jest ze mną w porządku, wiec mamy piękne słońce dzisiaj.

- I z uśmiechem idziemy dalej.

 

Facebook