Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Newsletter nr 10

Spis treści:

1.Rak wargi

2. Nowe narzędzie diagnostyczne – Goccles

3. Życzenia świąteczne

 

1.   Rak wargi

Rak wargi to jeden z typów raka jamy ustnej. Ponad 90% przypadków raka wargi dotyczy wargi dolnej, przy czym nowotwór ten najczęściej dotyka mężczyzn w przedziale wiekowym od 50 do 70 roku życia. Rak wargi górnej występuje znacznie rzadziej. Jest to nieprawidłowy i nieprzerwany wzrost chorych komórek naskórka umiejscowiony w wardze. W przeważającej ilości przypadków  są to raki płaskonabłonkowe o wysokim lub średnim stopniu zróżnicowania.

Najczęstszą przyczyną choroby jest palenie papierosów, fajki itp. wraz ze spożywaniem znacznych ilości alkoholu.
Następnym ważnym czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu są przewlekłe oparzenia ust, działanie środków chemicznych, a także promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego choroba często dotyka osób pracujących na świeżym powietrzu takich jak leśnicy, budowlańcy, rolnicy itp.

Podstawowym objawem zgłaszanym przez chorych jest występowanie niegojącego się, wolno rosnącego, często niebolesnego owrzodzenia w obrębie ust. Owrzodzenie może mieć charakter wypukłego guza lub zagłębienia. Stwierdzenie powiększonych węzłów chłonnych szyi świadczy o znacznym zaawansowaniu choroby.

Naturalny przebieg choroby to powolny wzrost miejscowy i stosunkowo późno pojawiające się przerzuty do węzłów chłonnych pod brodą albo żuchwą. Przerzuty odległe występują nadzwyczaj rzadko.

Szanse na wyleczenie u chorych na raka wargi we wczesnym stopniu zaawansowania są bardzo dobre, a odsetki wyleczeń 5-letnich przekraczają 90-95%. W przypadkach zaawansowanych, miejscowo lub z przerzutami do węzłów chłonnych, szanse są gorsze, 5-letnie przeżycia kształtują się na poziomie 50-70%.

Podstawą prewencji w tym typie nowotworu jest unikanie palenia tytoniu oraz oparzeń słonecznych. Ważne jest także wczesne rozpoznanie nowotworu poprzez zwrócenie uwagi na owrzodzenie czy guzek na wardze lub powiększone węzły chłonne utrzymujące się ponad 2 tygodnie mimo leczenia.   

2. Nowe narzędzie diagnostyczne – Goccles.

Na rynku europejskim pojawiło się nowe narządzie diagnostyczne do nieinwazyjnego,  przesiewowego badania wczesnych stanów raka jamy ustnej. To okulary GOCCLES mające możliwość zidentyfikowania zmian nowotworowych, w miarę ich powstawania, oraz określenie ich zasięgu z najwyższą precyzją.

Technologie urządzenia wymyślił, zaprojektował, zbudował i ostatecznie opatentował  zespół włoskich naukowców, członków Zespołu Operacyjnego Chirurgii Szczękowo z  Katolickiego Uniwersytet Kolumba w Rzymie, kierowany przez prof. Sandro Pelo.

Jest rezultatem dwuletniego projektu badawczego, mającego na celu zapobieganie rakowi jamy ustnej, dla którego jest niezwykle ważna wczesna diagnoza. Wystarczy powiedzieć, że co roku tylko we Włoszech, umiera około 3000 osób z 4500, u których zdiagnozowano raka jamy ustnej (warg, języka, dziąseł, błony śluzowej policzków, dna jamy ustnej i podniebienia, a także obszaru trójkąta zatrzonowego ). Dzieje się tak dlatego, że w 60% przypadkach nowotwór jest diagnozowany  zbyt późno.

Okulary wykorzystują zasady fizyki i techniki znane i stosowane już od jakiegoś czasu: obserwowany gołym okiem rak jamy ustnej we wczesnym stadium jest trudno zauważalny, natomiast widać go dobrze przy wykorzystaniu zjawiska autofluorescencji.                                                                                                             Nowe urządzenie wykorzystuje tę zasadę używając światła lampy   z niebieskim światłem, służącego do odbudowy zęba w leczeniu próchnicy. Po zastosowaniu określonego filtru  optycznego w okularach GOCCLES widać dobrze zmiany w jamie ustnej, ponieważ światło, mieszczące się   w zakresie długości fal od około 400 do 500 nanometrów, jest odbite w odmienny sposób od tkanki zdrowej i chorej. GOCCLES, wykorzystując światło używane  przez każdego dentystę, Charakteryzują się lekkością i praktycznością okularów przeciwsłonecznych.

Na jesieni 2015 roku okulary GOCCLES zostały dopuszczone na rynek amerykański przez FDA, amerykańska agencję zajmującą się regulacją żywności i farmaceutyków.

 

3. Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku

Facebook