Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

#Jestem Czujny Onkologicznie - KRAKDENT 2019

#Jestem Czujny Onkologicznie – Co to za akcja i jaki jest jej cel?

Akcja #Jestem Czujny Onkologicznie to akcja społeczna promująca wśród dentystów czujność onkologiczną. Odbędzie się ona w trakcie tegorocznego KRAKDENTU i przybierze formułę badań przesiewowych na stoiskach wielu znanych firm.

Podczas targów KRAKDENT 2019 po raz pierwszy odbędzie się akcja społeczna #Jestem Czujny Onkologicznie mająca na celu promocję czujności onkologicznej wśród dentystów. To właśnie lekarze dentyści powinni stać się lekarzami pierwszego kontaktu w rozpoznawaniu podejrzanych zmian w jamie ustnej, a tym samym uratować zdrowie i życie wielu pacjentów. Z raportu OECD wynika, że statystyczny Polak  odwiedza 0,8 raza w roku gabinet stomatologiczny. Obecność zmian na błonie śluzowej jamy ustnej podaje aż 37,8% badanych, ale tylko połowa z nich zgłasza się z tego powodu do stomatologa. Jeśli w trakcie zwykłego przeglądu  stomatologicznego lekarze dentyści zwracaliby uwagę także na podejrzane zmiany na śluzówce, wykrywalność raka na wczesnym etapie jego rozwoju znacząco by wzrosła. Do tego właśnie dąży Fundacja „Z uśmiechem przez życie” i taki cel między innymi przyświeca akcji #Jestem Czujny Onkologicznie.

            Poprzez akcję chcemy pokazać, jak powinno wyglądać badanie przesiewowe i że lekarz stomatolog powinien być lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów jamy ustnej. Z naszych doświadczeń wynika, że stale rośnie świadomość oraz zainteresowanie dentystów tematyką onkologiczną. Cieszy nas to, jednak naszym marzeniem jest, by czujność onkologiczna towarzyszyła każdemu dentyście, a przegląd śluzówki jamy ustnej stał się częścią standardowego przeglądu stomatologicznego.

 

Jak będzie wyglądała akcja #Jestem Czujny Onkologicznie?

Podczas targów Krakdent 2019 (11-13 kwietnia) odbędzie się akcja #Jestem Czujny Onkologicznie, polegająca na pokazach badań przesiewowych pod kątem podejrzanych zmian w jamie ustnej. Na stoiskach dużych firm sprzedających unity lekarze z Instytutu Stomatologii Collegium Medicum  Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzą pokazowe badania przesiewowe za pomocą urządzeń wspomagających wykrywanie potencjalnie kancerogennych zmian.

W trakcie każdego 2- godzinnego bloku przebadani zostaną:

- znane osoby z branży stomatologicznej i nie tylko,

- właściciele i pracownicy firm,

- ochotnicy.

Dentyści będą również mogli dowiedzieć się, jak przeprowadzać takie badania, na co zwracać uwagę oraz uzyskać informacje na temat nowotworów jamy ustnej.

Akcję organizują: Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”, Instytut Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Zakład Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej), Expo-Kraków – organizator targów Krakdent.

Cel akcji

Celem akcji jest uświadomienie stomatologom, że dzięki czujności onkologicznej mogą uratować zdrowie a nawet życie swoich pacjentów. Lekarze dentyści często nie wiedzą na co zwracać uwagę podczas badania, a przecież to właśnie oni mogą jako pierwsi rozpoznać niepokojące objawy. Poprzez naszą akcję chcemy pokazać, jak powinno wyglądać standardowe badanie kliniczne i badanie przesiewowe, oraz że lekarz stomatolog powinien być lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów jamy ustnej. Nasze ostatnie doświadczenia pokazują, że rośnie zainteresowanie dentystów tą tematyką i dlatego pragniemy dotrzeć z akcją #JESTEM CZUJNY ONKOLOGICZNIE do jak największej liczby lekarzy na Targach KRAKDENT®.

Organizatorzy:

Facebook