Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Alkohol i płyny do płukania ust

Alkohol

Istnieją dwa aspekty traktowania alkoholu jako czynnika kancerogennego w raku jamy ustnej:

1) Spożywanie alkoholu (nadużywanie alkoholu)

2) Używanie alkoholowych płukanek do ust

 

Ad. 1

Wyniki badań epidemiologicznych wykazały uzależniony od dawki związek między spożyciem alkoholu i niektórymi rodzajami raka W miarę jak wzrasta spożycie alkoholu, nasila się również ryzyko zachorowania na określone rodzaje nowotworu. Najsilniejsze powiązania między alkoholem a chorobą nowotworową zaobserwowano w odniesieniu do nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego, a w tym raka przełyku, jamy ustnej, gardła i krtani.

Niemal 50% przypadków raka jamy ustnej, gardła i krtani wiąże się z nadmiernym piciem. Ludzie, którzy przez dłuższy czas spożywają duże ilości alkoholu, należą - w porównaniu z abstynentami - do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na wyżej wymienione rodzaje nowotworów złośliwych. U osób, które zarówno piją, jak i palą, ryzyko raka jamy ustnej, tchawicy czy przełyku jest 10-100 razy większe niż u osób, które ani nie piją, ani nie palą, co sugeruje, że interakcja między alkoholem a czynnikami rakotwórczymi związanymi z paleniem tytoniu może dodatkowo sprzyjać powstawaniu nowotworu. Całkowite zerwanie z obu nałogami ograniczyłoby liczbę przypadków raka jamy ustnej, aż o 83 proc.! Zmniejszając tylko ilość wypijanego alkoholu, można by zapobiec 42 proc. przypadków raka jamy ustnej, gardła i przełyku.

Źródło: http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/278-alkohol-a-nowotwory.html

 

Ad. 2

Ze szczególną uwagą powinniśmy wybierać płyn do płukania ust dla całej rodziny, ponieważ wiele dostępnych w drogeriach preparatów zawiera alkohol. Nie poleca się ich zwłaszcza po różnego rodzaju zabiegach dentystycznych. W wyniku ich stosowania niekiedy dochodzi do podrażnień dziąseł oraz wysuszania śluzówki jamy ustnej i wtedy łatwiej przenikają przez nią czynniki rakotwórcze (zwłaszcza u osób używających tytoniu i nadużywających alkoholu).

W  wieku podeszłym ze względu na zmniejszoną ilość spożywanych płynów zmniejsza się również ilość wydzielanej śliny. Pacjenciskarżą się wówczas na nadmierne wysuszenie błon śluzowych (zwiększone przez alkoholowe płukanki),                   a dodatkowo użytkują protezy stomatologiczne zwiększając tarcie o wrażliwą błonę śluzową jamy ustnej.

Badania na temat długotrwałego stosowania płukanek do ust prowadzili  naukowcy z Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie w Melbourne w Australii, eksperci z University of Glasgow Dental School oraz  Międzynarodowe Konsorcjum Badające Epidemiologię Nowotworów Głowy i Szyi (INHANCE). Wszyscy oni doszli do wniosku, że używanie płynów do płukania jamy ustnej  zawierających alkohol o wysokim stężeniu (> 26%) prowadzić może do zwiększonego ryzyka powstania raka jamy ustnej.

Więcej informacji:

http://zdrowie.dziennik.pl/nowotwory/artykuly/455796,plyn-do-plukania-ust-zwieksza-ryzyko-raka-niepokojace-dane.html

http://www.infodent24.pl/techdentpost/plyn-do-plukania-ust-moze-zwiekszac-ryzyko-raka-glowy-i-szyi,104587.html

 

Facebook